Weroniak Stencel
Redaktor naczelna Gazety, która Musi się Ukazać. Pasjonatka zniekształceń słownych i obrazowych. Fascynuje ją tajemnicza i elegancka klaunada. Bohaterów swoich ilustracji nazywa „bebonami”, psy „korłami”, a koty „kociazmo”. Ludzi zdarza jej się nazywać „kozioł”, „kozieła”, „koziołkers”. Ceni swojskość.
Gdyby mówić o niej formalnie:
Absolwentka kulturoznawstwa na UŚ w Katowicach i krytyki literackiej na UJ w Krakowie. Ukończyła również I stopień Szkoły Muzycznej w klasie wiolonczeli w Żorach. Scenarzystka filmowa, twórczyni działalności Tokosłów!, współzałożycielka internetowego Radia Klang. Tworzy słuchowiska i eksperymenty dźwiękowe. Absolwentka Atelier Scenariuszowego.
Otrzymała stypendium w programie Kultura w sieci za projekt Gazeta Musi się Ukazać w 2020 roku, dzięki czemu czasopismo w papierowej wersji trafiło do Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. Otrzymała stypendium twórcze Miasta Krakowa w dziedzinie literatura w 2022 r.
Autorka tekstu i pomysłu do krótkometrażowego filmu animowanego Deserowy jamnik i scenariusza do pełnometrażowego filmu animowanego Pomagacze. Pracuje nad scenariuszem do pełnometrażowego filmu Dzieciak Osiołowy.
W 2020 r. została wyróżniona w konkursie literackim na Festiwalu Fama za tekst Człowiek rosnąco-malejący.
Od 2019 roku zajmuje się korektą tekstową w Instytucie Literatury przy kwartalniku „Nowy Napis”.
Daga Bożek
Redaktor merytoryczna Gazety, która Musi się Ukazać. Opowiadaczka historii, które wyławia z nurtu codzienności podczas peregrynacji komunikacją miejską. Fascynatka rozmów przypadkowych w kolejkach i na ławkach. Uważa, że foki mają duszę i dlatego można się z nimi komunikować.
A mniej z przymrużeniem oka:
Absolwentka kultury Rosji i narodów sąsiednich oraz komparatystyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z wykształcenia tłumaczka języka rosyjskiego. Polarniczka – uczestniczyła w 35. Wyprawie Polarnej IGF PAN do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie (2012-2013) i 40. Wyprawie Antarktycznej do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego (2015-2016).
Autorka książek Dom pod biegunem. Gorączka (ant)arktyczna, Ryszard Czajkowski, Podróżnik od zawsze, za którą otrzymała Nagrodę Magellana 2020 w kategorii biografia, oraz Polarniczki. Zdobywczynie podbiegunowego świata. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Młoda Polska na rok 2020.
Aktualnie pracuje nad projektem polarniczki.pl, poświęconym uczestniczkom wypraw polarnych do polskich stacji badawczych w Arktyce i Antarktyce, oraz biografią Henryka Arctowskiego.